top of page

Przyroda

Zapraszamy do Leśnej Otuliny - spokojnego miejsca dla dorosłych ceniących sobie aktywny wypoczynek, położonego w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego.

Miejsca dla koneserów sosnowych lasów, szerokich plaż, zagubienia się w otchłani,  grzybowych lasów, jesienno-zimowych sztormów, morsowania, wieczorów przy ognisku i obserwacji natury.  

Niewątpliwie największą atrakcją naszego miejsca jest niesamowita przyroda. Nadmorskie sosnowe lasy, białe i szerokie plaże, fantastyczne czołpińskie wydmy, dwa piękne jeziora (Łebsko i Gardno), lasy i łąki pełne grzybów.
Istotną kwestią jest jednak, że Leśna Otulina mieści się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w którym obowiązują pewne, czasem surowe zasady. Tu człowiek może być nienachalnym gościem lub obserwatorem, jednak z pełnym uszanowaniem faktu, że jest w domu wielu gatunków zwierząt.

U nas możecie liczyć na prawdziwą lekcję przyrody. Poniżej tylko kilka faktów, które i tak mogą przyprawić o zawrót głowy!

Fauna

 

  • Najliczniejszą grupą zwierząt Parku są owady; przybliżona liczba znanych gatunków wynosi 490, w tym 30 z nich pod ochroną ścisłą.

 

  • Zbiorniki wodne są miejscem życia wielu gatunków ryb. Ogółem w Parkowych wodach morskich i słodkich stwierdzono około 60 gatunków ryb oraz 3 gatunki kręgoustych (minogów).

 

  • Fauna lądowych kręgowców zmiennocieplnych Słowińskiego Parku Narodowego reprezentowana jest przez 10 gatunków płazów i 5 gatunków gadów.

 

  • Na obszarze Parku od początku XX wieku zaobserwowano łącznie 274 gatunków ptaków.

  • Występuje tu około 60% spośród stwierdzonych w Polsce gatunków ssaków. Na plażach możecie spotkać szare foki i morświny, a lasy i łąki to ekosystemy dla m.in. jeleni, saren, dzików, wilków, bobrów, norek, zajęcy czy nietoperzy.

Flora

Obszar Słowińskiego Parku Narodowego cechuje wyjątkowo duża różnorodność szaty roślinnej.

 

Flora Parku aktualnie obejmuje: 909 gatunków roślin naczyniowych oraz 164 gatunki mchów. Odnaleziono w nim również ok. 300 gatunków glonów, 424 gatunki grzybów wielkoowocnikowych, a także 225 gatunków porostów. Morski klimat tej części Polski, ze stosunkowo chłodnym latem i łagodną zimą, stwarza dogodne warunki do życia roślinom o zachodnim (atlantyckim) typie zasięgu.

 

Na teren Parku składają się naturalne zbiorowiska leśne o charakterze: brzezin, olsów, łęgów, grądów, buczyn, lasów brzozowo-dębowych oraz nadmorskich i śródlądowych borów sosnowych. Znaczne obszary pokrywają, specyficzne dla wybrzeża morskiego, bory sosnowe zwane bażynowymi (od występującej w runie krzewinki – bażyny czarnej).

Wydmy

Działalność wiatru przy współudziale roślinności powodowała od około 3000 lat na morskich piaskach barierowych powstawanie licznych generacji wydm. Na terenie Parku występują wydmy pochodzące z różnych okresów, różniące się wyglądem i genezą. Współcześnie wędrujące wydmy to najmłodsze formy na Mierzei Łebskiej. O tym że były starsze świadczą fragmenty starych wydm pokrytych glebą, odsłaniane w obniżeniach międzywydmowych. 

 

Materiał przygotowany na podstawie informacji z https://slowinskipn.pl/pl/

Te wszystkie cuda można podziwiać dzięki sieci tras turystycznych:

 

  • szlaki turystyczne

       https://slowinskipn.pl/pl/szlaki-turystyczne.html

 

  • szlaki rowerowe o różnym stopniu trudności

 

  • spływy kajakowe

        http://kajakiumariana.pl

bottom of page